Czym przykryć truskawki przed mrozem

Opublikowano Dodaj komentarz

Plantacja truskawek jest miejscem, gdzie Twoje marzenia o soczystych, czerwonych owocach stają się rzeczywistością. Jednak nie możemy zapominać o jednym nieodłącznym ryzyku, które czai się nad naszymi ukochanymi truskawkami – mrozie. Dlatego warto zastanowić się nad tym, czym przykryć truskawki przed mrozem, aby zapewnić im odpowiednią ochronę. Agrowłóknina biała, zwana także agrowłókniną białą zimowa, to klucz do sukcesu w tej walce.

Truskawki i zagrożenie mrozem

sadzonka truskawki przykryta agrowłokniną białą zimową 19g/m2 lub 23g/m2

Truskawki są wyjątkowo delikatnymi roślinami, które bardzo źle znoszą niskie temperatury. Mroźne noce mogą z łatwością zaszkodzić Twojej plantacji, powodując uszkodzenia roślin i zatrzymując ich rozwój. Aby uniknąć tego rodzaju problemów, warto zainwestować w odpowiednią ochronę. Do przykrycia truskawek szeczólnie polecane są agrowłókniny białe o gramaturze P-19 i P-23. Produkt wysokiej jakości posłuży nawet na dwa lub trzy i więcej rozłożeń, dlatego warto wybrać markę o dużym zaufaniu na rynku. Taką na pewno jest Plant-protex od polskiego producenta firmy Polprotex

Agrowłóknina do truskawek: Twój sprzymierzeniec w walce z mrozem

Agrowłóknina biała, zwana również agrowłókniną zimową, to jedno z najlepszych narzędzi do ochrony truskawek przed mrozem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że zapewnia odpowiednią izolację termiczną, jednocześnie pozwalając roślinom oddychać.

Agrowłóknina stanowi doskonałą barierę przed chłodem, chroniąc rośliny przed gwałtownymi spadkami temperatury. Jednak nie jest to zwykły materiał – jego struktura pozwala na przepuszczanie powietrza i światła słonecznego, co jest niezwykle istotne dla rozwoju truskawek. Dzięki temu, rośliny nie tylko są chronione przed mrozem, ale również mają zapewnione odpowiednie warunki by pozostały zdrowe i dobrze rosły. W trosce o jak najlepsze warunki, wybieraj włókniny wysokiej jakości i od sprawdzonych producentów. Tu zdecydowanie możemy polecić Polskiego producenta, z 30 letnim doświadczeniem na rynku, Firmę Polprotex i produkowane przez nich agrowłokniny marki Plant-protex.

Ponieważ Agrowłóknina biała cieszy się ogromną popularnością wśród plantatorów truskawek, poprosiliśmy o kilka rad Panią Martę Wójcicką. Wraz z tatą od lat zajmuje się uprawą tych pysznych owoców.

truskawka agrowłóknina, truskawka zima, truskawka zimowanie, Czym przykryć truskawki przed mrozem. włóknina truskawki

Nasze gospodarstwo specjalizuje się w uprawie truskawek deserowych. Owoce na naszych stoiskach można kupić już od początku maja. Jak uzyskać owoce, o tak wczesnej porze dojrzewania, jak wyprzedzić innych plantatorów i sprzedawać tą samą odmianę tydzień wcześniej ? Otóż klucz tkwi w stosowaniu włókniny okrywowej. Nadaje się ona zarówno do przyspieszania odmian środka sezonu (połowa czerwca), jak i do odmian późnych, przy których jest obawa, że przemarzną zimą. Naszym klientom zalecamy stosowanie włókniny okrywowej już przy sadzeniu młodych roślin w terminie jesiennym. Daje im to pewny start wiosną. Rośliny łatwiej regenerują drobne uszkodzenia mrozowe. Ponadto stosowanie włókniny okrywowej typu P23 jest bezpieczniejsze od nakrycia ich folią perforowaną, ponieważ możemy ją przetrzymać na roślinach dłużej bez obawy o oparzenia słoneczne. Rośliny po odkryciu wiosennym są już w pewnym stopniu zahartowane.

Rada od doświadczonej plantatorki truskawek, Pani Marty Wójcickiej, potwierdza, że stosowanie agrowłókniny okrywowej typu P-23 już przy sadzeniu młodych roślin jesienią może znacząco przyspieszyć dojrzewanie i zabezpieczyć przed ewentualnymi uszkodzeniami mrozowymi. Wiemy już jakie zalety posiada agrowłóknina. Wady? Nasi Klienci nie zauważyli.

Kilka rad jak rozkładać agrowłókninę

  • Można to zrobić zarówno ręcznie jak i maszynowo, w zależności jakie mamy możliwości.
  • Ważne, żeby materiał był luźno rozłożony, tak aby zapewnić roślinom swobodny wzrost.
  • Brzegi należy obciążyć, zapobiega to podrywaniu włókniny przez wiatr. Najlepiej zrobić to workami z piachem czy ziemią. Polecane do tego worki.
  • Warto wybrać włókniny posiadające wzmacniany brzeg czyli dodatkową warstwę włókniny, jest ona mocniejsza i bardziej odporna na rozerwanie. Znajdziesz taką w ofercie firmy Polprotex.
  • Strona, którą kładziemy włókninę nie ma znaczenia, ponieważ jest to materiał jednolity, zachowujący swoje właściwości niezależnie od tego  

Teraz już wiesz jak zadbać o swoje truskawki zimą, stosując sprawdzone metody i wysokiej jakości agrowłókniny. Pamiętaj, że odpowiednia ochrona przed mrozem to klucz do udanej plantacji i obfitych zbiorów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zabezpieczania roślin przed mrozem, przeczytaj nasz artykuł Jak przygotować swoje rośliny na zimę: ochrona z agrowłókniną białą. – Agrowloknina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *