Jak przygotować swoje rośliny na zimę: ochrona z agrowłókniną białą.

Opublikowano

Jako pasjonat ogrodnictwa i miłośnik zieleni, zapewne poświęcasz wiele czasu i wysiłku na tworzenie swojego wymarzonego ogrodu. Z pewnością nie chcesz, aby trud i praca włożone w Twoje rośliny poszły na marne. Co roku może się pojawić dylemat -czym okryć swoje rośliny by uchronić je przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, zwłaszcza w okresie zimowym. Nie zapominajmy, że bardzo niskie temperatury to nie jedyny czynnik, który może im zaszkodzić. Drzewa, krzewy i rośliny, które są młode i nie zdążyły jeszcze się dobrze ukorzenić, są najbardziej narażone.

W artykule tym omówimy, jak przygotować swój ogród na zimę, jakich materiałów do okrycia roślin użyć i jak unikać błędów, które mogą zaszkodzić twoim roślinom.

Doradzimy jak wybrać agrowłókninę odpowiednią dla Ciebie. Darmowa konsultacja

Agrowłóknina biała gruba 50g/m2- skuteczna ochrona przed zimą dla ogrodu.

tuia przykryta agrowłókniną białą zimową

Agrowłóknina, zwłaszcza agrowłóknina biała gruba o gramaturze 50g/m2, nazywana też agrowłókniną zimową to doskonały materiał do ochrony roślin ogrodowych przed zimowymi warunkami. .Dzięki swojej gęstej strukturze zapewnia skuteczną izolację przed niskimi temperaturami ,wiatrem, śniegiem i gradem.. Agrowłóknina zimowa jest trwała i może być używana przez wiele sezonów. Przy jej wyborze warto zwrócić uwagę czy posiada stabilizator UV, który bezośrednio wpływa na jej żywotność. Polecamy wybór agrowłókniny plant-protex https://www.polprotex.pl/sklep/kategoria/agrowlokniny-zimowe,1.html

 • idealna do okrywania roślin i krzewów w ogrodzie
 • bardzo dobrze izoluje przed niskimi temperaturami i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi
 • umożliwia swobodną cyrkulację powietrza i dostęp do tlenu

Okrywanie roślin z agrowłókniną białą 19g/m2 i 23g/m2.

Z biegiem lat agrowłóknina biała okrywowa zwana również wiosenną zyskuje coraz bardziej na popularności. Dlaczego tak jest? Agrowłóknina znakomicie chroni rośliny przed wczesnymi przymrozkami, silnymi opadami, gradem, szkodnikami oraz zwierzętami. Dzięki niej można wcześniej wysiać rośliny, a co za tym idzie wcześniej zebrać zdrowe, dorodne plony. Najczęściej okrywane rośliny to wczesna kapusta i ziemniaki, kapusta pekińska, sałaty, rzodkiew, marchew, kalafior, ogórki, seler, papryka oraz truskawki.

Pod otuliną, którą tworzy agrowłóknina okrywowa wiosenna, rośliny mają idealny mikroklimat do wzrostu i rozwoju. Dzięki temu, iż materiał jest lekki – przepuszcza wodę, światło i powietrze. Mikropory znajdujące się w włókninie pozwalają na swobodną cyrkulację powietrza i zapewniają roślinie dostęp do tlenu. Dzięki temu w przeciwieństwie do folii perforowanej zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni. Duża część rolników, twierdzi, że rośliny pod folią gniją, a jej stosowanie przynosi więcej problemów niż pożytku. Dlatego, też coraz chętniej decydują się na zakup agrowłókniny okrywowej wiosennej. Dodatkowym atutem jest to, że w słoneczne dni nie trzeba jej zdejmować. Często przy wyższych temperaturach folię trzeba zwijać, ponieważ może dojść do zaparzenia upraw. Bardzo łatwo wtedy uszkodzić folię co generuje dodatkowe koszty.

Przy wyborze włókniny okrywowej, również warto zwrócić uwagę czy posiada stabilizator UV, który zabezpiecza ją przed promieniami słonecznymi. Agrowłókniny o gramaturze P-19 przy prawidłowym użytkowaniu powinny wytrzymać dwa sezony, P-23 o sezon dłużej. Zgrzewy ultrasoniczne dodatkowo przedłużą żywotność agrowłókniny. Produkty o tych parametrach możesz znaleźć w sklepie https://www.polprotex.pl/sklep/kategoria/agrowlokniny-okrywowe,1.html

 • świetnie sprawdzi się do okrycia pól na zimę, szczególnie polecana do zabezpieczenia truskawki.
 • zabezpieczy młode sadzonki przed niskimi temperaturami i szkodliwymi warunkami atmosferycznymi
 • umożliwi wcześniejsze wysianie oraz szybszy wzrost sadzonek
 • zapewni idealne warunki wzrostu dla roślin rolnych
pole przykryte agrowłókniną białą zabezpieczone przed przymrozkiem

Inne sposoby na ochronę roślin

W okresie zimowym istnieje wiele sposobów, aby chronić swoje rośliny przed ekstremalnymi warunkami. Oto kilka z nich:

 • Liście: Są naturalnym i tanim materiałem ochronnym, zwłaszcza dla bylin. Jednak mogą gnić po namoknięciu, co ogranicza przepuszczalność powietrza.
 • Słoma lub trzcina: Stanowią lepszą alternatywę niż liście, ponieważ lepiej przepuszczają powietrze. Możesz także rozważyć słomiane maty dostępne w sklepach ogrodniczych.
 • Kora i trociny: Idealne do zabezpieczania młodych drzew, krzewów i rabat. Kora ma również walory dekoracyjne.
 • Włóknina: Lekki materiał syntetyczny, który doskonale izoluje rośliny przed niskimi temperaturami. Agrowłóknina biała gruba to świetna opcja na zimową ochronę roślin.

Błędy w przygotowaniu ogrodu na zimę

Podczas zabezpieczania roślin na zimę warto unikać pewnych błędów:

 • Unikaj folii: Folia odetnie roślinom dostęp do tlenu i zakłóci swobodny przepływ wody. To może prowadzić do różnych problemów, w tym zaparzania się roślin.
 • Nie zabezpieczaj zbyt wcześnie: Ochronę roślin warto rozważyć dopiero po pierwszych przymrozkach, które utrzymują się przez kilka dni. Przesadne wcześnie zabezpieczanie roślin może opóźnić ich przejście w stan spoczynku.
 • Poluzuj ochronę w cieplejsze dni: Warto śledzić temperatury i poluzować materiały ochronne w okresie ociepleń, aby uniknąć zaparzania się roślin.
 • Unikaj papieru: Papier ma tendencję do nasiąkania wody i jest mniej trwały. Lepiej wybierać trwałe materiały ochronne.

Odpowiednie przygotowanie ogrodu na zimę i wybór właściwych materiałów ochronnych, takich jak agrowłóknina biała gruba, lub agrowłóknina biała wiosenna okrywowa może zagwarantować długotrwałą ochronę twoim roślinom przed mrozem i innymi niekorzystnymi warunkami. Dzięki tym praktycznym wskazówkom, Twój ogród oraz plony mogą cieszyć się zdrowym wzrostem przez cały rok.